World IPv6 Day

WorldW grudniu informowałem Was, że zostało wolnych tylko 5% adresów IPv4. Kilka osób było zdania, że nie ma co się przejmować – jasne.

Niezmiernie cieszy mnie fakt, że wczoraj Internet Society (organizacja non-profit wspierająca rozwój Internetu, edukację i nie tylko) podjęło decyzję, aby 8 czerwca 2011 roku ogłosić Światowym Dniem IPv6.

Tego dnia przez 24 godziny będzie trwał światowy test IPv6. W tym momencie do projektu przystąpił już Google, Facebook, Yahoo! oraz CDN-y: Akamai i Limelight Network. Każdy właściciel serwisu lub operator sieci może zgłosić się do Internet Society z chęcią przystąpienia do testu.

Aby móc połączyć się z daną stronę po protokole IPv6 nie tylko serwis musi obsługiwać IPv6, również nasz dostawca Internetu, sieci pośredniczące jak i nasz komputer (większość systemów operacyjnych posiada już wsparcie).

Hint: Możemy łatwo sprawdzić, czy obecnie moglibyśmy zrezygnować z IPv4. Facebook udostępnia specjalny adres obsługiwany wyłącznie przez IPv6: www.v6.facebook.com. Podobnie robi Google: ipv6.google.com

Źródło: Internet Society – World IPv6 Day

Tagged: