AutoMapa (iAM) dla iPhone’a – czy warto?

iAM-iPhoneWczoraj Polskę obiegła informacja o pojawieniu się w AppStore polskiego programu do nawigacji – AutoMapy pod nazwą iAM (AppStore). Czekaliśmy na nią prawie 2 lata, ponieważ pod koniec czerwca 2009 roku pojawił się Navigon na iPhone’a.

Oficjalnie słyszeliśmy zapowiedzi Automapy dla iOS ponad rok temu. Magazyny były zachwycone. Od wczoraj w końcu jest. Czy dobrze wykorzystano ten czas?

Niestety producent (Aqurat sp. z o.o.) dał ciała na całej linii i nie ma czego chwalić.
Program w AppStore nazywa się iAM – jak ktoś ma po nazwie znaleźć AutoMapę? Nie wspomnę, że na Zachodzie przeczytają to przynajmniej dwuznacznie.
Dodatkowo opis jest tylko po angielsku. Niby nic, ale wiele polskiego oprogramowania w AppStore posiada dwujęzyczne opisy – EN/PL co ułatwia sprawę (tym bardziej że polska nawigacja).

Dobrze, a jak działa sama aplikacja? Poniżej nie przedstawię własnego zdania, ponieważ przeczytanie ponad 100 negatywnych recenzji w AppStore (obecnie już 274/316) zniechęciło mnie aby płacić 34,99 Euro. Jest to opinia innych w zetknięciu moich doświadczeń z AppStore, aplikacjami i Navigonem.

  1. Jakimś cudem mamy pierwszą aplikację w AppStore na jakiś dziwnych prawach. Inne oprogramowanie możemy swobodnie zainstalować na kilku urządzeniach (np. w przypadku zmiany iPhone’a na nowszy), iAM nie. Dodatkowo producent umieścił iAM jako darmową aplikację w AppStore. Fajnie, ale w takiej postaci nie ma żadnej funkcjonalności. Musimy skorzystać z zakupu w aplikacji licencję na działanie programu, a nie aktualizacje. Inne programy udostępniają podstawowe funkcje w wersji Free i pozwalają dokupić płatne rozszerzenia.
  2. Aplikacja nie posiada wsparcia dla Retina Display, tzn. grafika wykonana jest w niskiej rozdzielczości.
  3. Orientacja aplikacja jest wyłącznie pionowa! (największy minus z mojej strony)
  4. Problem z szybkością. Aplikacja zawiesza się, ma spore opóźnienia w wydawaniu komunikatów głosowych.
  5. Kilku użytkowników miało problem ze „złapaniem” sygnału GPS. Możliwe, że iAM nie działa poprawnie pod iOS 4.3.
  6. Brak funkcjonalności pełnej Automapy, bo trudno inaczej teraz nazwać wersję na AM. Brakuje: miplo, asystenta ruchu, traffic live itd.

Jedyna zaleta to jak mniemam dokładne i aktualne mapy Polski. Coś czego brakuje aplikacjom z Zachodu. Jedyny problem, który zdarza mi się od czasu do czasu w Navigonie to brak nowszych numerów budynków, np. jest Aleja Jana 45 oraz 50, ale brak numeru 46.

Moim zdaniem nie warto kupować iAM (wersja 1.1.2), nie wygląda nawet na wersję beta. Dodatkowo cena jest wysoka (35 Euro) za możliwość rocznego korzystania. Navigon Europe możemy dostać od czasu do czasu w promocji za 60 Euro (poza 89,99 Euro) i dostajemy program dożywotnio (aktualizacje wszystkie do tej pory były darmowe).