AutoMapa (iAM) dla iPhone’a – czy warto?

iAM-iPhoneWczoraj Polskę obiegła informacja o pojawieniu się w AppStore polskiego programu do nawigacji – AutoMapy pod nazwą iAM (AppStore). Czekaliśmy na nią prawie 2 lata, ponieważ pod koniec czerwca 2009 roku pojawił się Navigon na iPhone’a.

Oficjalnie słyszeliśmy zapowiedzi Automapy dla iOS ponad rok temu. Magazyny były zachwycone. Od wczoraj w końcu jest. Czy dobrze wykorzystano ten czas?

Niestety producent (Aqurat sp. z o.o.) dał ciała na całej linii i nie ma czego chwalić.
Program w AppStore nazywa się iAM – jak ktoś ma po nazwie znaleźć AutoMapę? Nie wspomnę, że na Zachodzie przeczytają to przynajmniej dwuznacznie.
Dodatkowo opis jest tylko po angielsku. Niby nic, ale wiele polskiego oprogramowania w AppStore posiada dwujęzyczne opisy – EN/PL co ułatwia sprawę (tym bardziej że polska nawigacja).

Dobrze, a jak działa sama aplikacja? Poniżej nie przedstawię własnego zdania, ponieważ przeczytanie ponad 100 negatywnych recenzji w AppStore (obecnie już 274/316) zniechęciło mnie aby płacić 34,99 Euro. Jest to opinia innych w zetknięciu moich doświadczeń z AppStore, aplikacjami i Navigonem.

 1. Jakimś cudem mamy pierwszą aplikację w AppStore na jakiś dziwnych prawach. Inne oprogramowanie możemy swobodnie zainstalować na kilku urządzeniach (np. w przypadku zmiany iPhone’a na nowszy), iAM nie. Dodatkowo producent umieścił iAM jako darmową aplikację w AppStore. Fajnie, ale w takiej postaci nie ma żadnej funkcjonalności. Musimy skorzystać z zakupu w aplikacji licencję na działanie programu, a nie aktualizacje. Inne programy udostępniają podstawowe funkcje w wersji Free i pozwalają dokupić płatne rozszerzenia.
 2. Aplikacja nie posiada wsparcia dla Retina Display, tzn. grafika wykonana jest w niskiej rozdzielczości.
 3. Orientacja aplikacja jest wyłącznie pionowa! (największy minus z mojej strony)
 4. Problem z szybkością. Aplikacja zawiesza się, ma spore opóźnienia w wydawaniu komunikatów głosowych.
 5. Kilku użytkowników miało problem ze „złapaniem” sygnału GPS. Możliwe, że iAM nie działa poprawnie pod iOS 4.3.
 6. Brak funkcjonalności pełnej Automapy, bo trudno inaczej teraz nazwać wersję na AM. Brakuje: miplo, asystenta ruchu, traffic live itd.

Jedyna zaleta to jak mniemam dokładne i aktualne mapy Polski. Coś czego brakuje aplikacjom z Zachodu. Jedyny problem, który zdarza mi się od czasu do czasu w Navigonie to brak nowszych numerów budynków, np. jest Aleja Jana 45 oraz 50, ale brak numeru 46.

Moim zdaniem nie warto kupować iAM (wersja 1.1.2), nie wygląda nawet na wersję beta. Dodatkowo cena jest wysoka (35 Euro) za możliwość rocznego korzystania. Navigon Europe możemy dostać od czasu do czasu w promocji za 60 Euro (poza 89,99 Euro) i dostajemy program dożywotnio (aktualizacje wszystkie do tej pory były darmowe).

 • Dlatego ja używam Navi Expert – mapy aktualne, dane o korkach aktualne…
  fakt – nie ma wersji na iPhona.. może kiedyś napiszą 😉

 • Co do iAM, to zauważ, że licencja na zwykłą automapę niewiele się rożni. Wykupujesz aktualizacje przez rok, fakt, że nie jesteś ograniczony do jednego urządzenia – tylko do nośnika (karta SD czy inna).
  W wypadku iPhona zrobili podobnie – licencja na rok aktualizacji oraz jeden nośnik – w tym wypadku iPhone/iPad.

  Co do mipplo, traffic itd… zwykła AM też nie miała to od razu, zauważ, że 2 lata zajęło im napisanie iAM więc pewnie dodatkowe funkcje… też muszą napisać dopiero 😉

 • @Ciacho: Automapy nigdy nie używałem, ale taka MapaMap na PDA działa mi do dzisiaj, mimo że nie kupuję już aktualizacji.
  Navigon tak samo (PDA i iOS), a iAM? Działa WYŁACZNIE przez rok i znów musisz płacić…

  Co do dodatkowych funkcji rozumiesz, że śmiejesz się ze mną…Ale to nie poważne z ich strony, jeśli taka funkcje są dostępne i nie udostępniać właśnie na iPhone, gdzie to użytkownicy nowinek, a nie starych telefonów na WM.

 • IMO rynek iPhone/Androida w PL jest traktowany jako margines, zaczyna się to zmieniać ale nadal jesteśmy postrzegani jako „nieliczna grupa ludzi którzy raczej nie kupią tylko spiracą aplikacje”….

 • @Ciacho: ale nie wiem o czym mówisz… Inne polskie firmy potrafią robić oprogramowanie dla iOS, a Apple zauważa Polskę – chociażby oficjalna premiera iPad 2 (no już w wykonaniu polskiego dystrybutora niestety).
  Co do „piratów” to Aquarat ma jakieś braki w wiedzy o rynku, na pewno iOS.

 • Piotr

  Kupiłem AM na iphona i co? wielkie g.. Nie działa, nie łapie Fixa. Ogólnie jeden wielki bubel. Nie wiem jak to możliwe żeby coś takiego wpuścić do sprzedaży w Appstore. Będę żądał zwrotu kasy. Przestrzegam przed zakupem. Jeżeli ktoś bardzo chce to radzę się wstrzymać do aktualizacji, aż firma usunie wszystkie wady.

 • Ściągnąłem „darmową” wersję, chwilę później planując trasę kupiłem licencję, położyłem się spać, a rano wsiadłem do samochodu licząc na to, że kosztujący 35 EUR program zaprowadzi mnie pod drzwi mojego klienta w Poznaniu. Przez całą trasę Wrocław-Poznań (którą na szczęście znam na pamięć) restartowałem telefon, uruchamiałem raz po raz całą aplikację, a jedyne co udało mi się osiągnąć to pozycja mojego samochodu widoczna na ekranie. To g***no nie nawigowało.

  Po spotkaniu napisałem maila do Aqurat – odpisali, że pracują nad fix’em i potrwa to 7-14 dni roboczych.

  Napisałem więc do iTunes reklamację i dostałem natychmiastowy zwrot zapłaty. Znając ich zasady i niechęć do wycofywania zakupów – takie zachowanie iTunes jest jasnym znakiem – wiedzą, że wystawili bubla i mają masę spienionych klientów na linii.

  Szkoda – używałem AM na Windows Mobile i był to zdecydowanie najlepszy program do podróżowania po Polsce.

  A teraz… mocno się zastanowię zanim im znowu zaufam. A ich pomysł na cenę i sposób odświeżania licencji zasługuje na pomnik w muzeum marketingowych kiksów.

 • @Piotr & @PoGOOD: mówicie o aktualnej wersji (z 25 marca, 1.1.2.4) ? Przekonywali, że ten tragiczny błąd z GPS naprawiali.
  Jeśli nie to mają klienta w głębszym poważaniu niż sądziłem :/

  Przy okazji napomnę, że ukazała się nawigacja konkurencji na iOS – MapaMap, jutro opiszę…

 • Pingback: MapaMap dla iPhone’a | Mateusz matipl Kamiński()