Blog Forum Gdańsk 2011 – małe podsumowanie

Blog Forum Gdańsk 2011Tydzień temu odbyło się Blog Forum Gdańsk – to dobry moment na małe podsumowanie.

Trudno jest porównać BlogForum 2010 z tego rocznym. Były to dwie dość odmienne imprezy moim zdaniem. W zeszłym roku bardzo odpowiadało mi urządzenie głównej sali – sofy i blogerzy dookoła (świetna integracja), reszta różnie co pewnie pamiętacie.
W tym roku przenieśliśmy się do Centrum Hewelianum – świetne miejsce, z duża powierzchnią. Ale ułożenie (kolumny, sklepienia) powodowało stworzenie 3 widowni odizolowanych od siebie – czułem się bardziej jak na sztywnej konferencji, niż fajnym forum…

Ale… Cała reszta była na świetnym poziomie :), moim zdaniem lepszym niż poprzednio. Dopracowana tegoroczna agenda, wprowadzenie Hyde Park prowadzone przez Artura Kurasińskiego (niesamowite wrażenie mogli odnieść ludzie w porównaniu z sieciowym buzz’em) i do tego różnorodne warsztaty (chociażby literacki i fotografii kulinarnej – mniami). Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Do tego blogerzy, którzy się zjawili w tym roku w moim odczuciu stanowili lepsze odwzorowanie polskiej blogosfery. No i dla mnie nowum: blogi kulinarne, zastąpiły w tym roku na afiszach szafiarki.

Stałym elementem stały się już panele dyskusyjne. Wybrałem się na „Marketing na blogach każdy robić może (trochę lepiej, lub trochę gorzej)” świetnie poprowadzony przez Mirka Połyniaka. Dobra dawka wiedzy praktycznej z dwóch stron barykady, a do tego świetny opowiadacz historii w postaci Pawła Tkaczyka 😉

Fajnie było posłuchać Rafał Bryndala, który opowiadał o „Blaski i cienie popularności dziennikarskim okiem” – dobra kontra w stosunku do blogów, wiele ciekawych opowieści 😉 Do tego Rafał obiecał, że znajdzie czas i zacznie pisać swojego bloga – ma wielki sentyment do swoich starych, papierowych pamiętników. Trzymamy za słowo!

Świeżość w dyskusji wprowadził też Krzysztof Skiba, który uczestniczył w ringu z Pawłem Opydo. Mam nadzieję, że za rok również pojawią się osoby wśród prelegentów nie do końca związane z blogowaniem.

Blog Forum Gdańsk - przygotowanie do wspólnego zdjęcia

Na koniec wypada wspomnieć, że w tym roku postanowiono wybrać Blog of Gdańsk – nagrodę dostała Ewa Kowalska za swój blog o Gdańsku – ibedeker.pl. Dodatkowo nagrodę Internautów otrzymał Tomasz Topa za swój technologiczny blog – tomasz.topa.pl.