Objective-C zdobyło rynek!

TIOBE - Very Long Term History (2012)Od dłuższego czasu nie wspominałem Wam o dorocznym raporcie firmy TIOBE, bo w rankingu języków programowania nie działo sie nic niezwykłego, aż do tegoroku…

W tym roku Objective-C wyprzedził C++, PHP i przebił się do mas…

O Języku Objective-C, który powstał w 80-latach na podwalinach Smalltalk’a przez lata nikt nie słyszał. W swojej historii miał kilka małych epizodów, jak chociażby ten z 1988 roku. W 1988 zainteresował się nim Steve Jobs, kiedy zakładał firmę NeXT, w Objective-C powstał system operacyjny NeXTstep, który wiele lat później był podwaliną pod Mac OS X. Mimo wszystko przez lata jego popularność była w granicach 1%.

TIOBE Programming Community Index for July 2012

Ale od 2009 roku, roku w którym premierę miał AppStore (sklep z aplikacjami dla iPhone/iOS) język Obj-C niesamowicie wystrzelił – jak żaden inny język. Ale nikt nie spodziewał się większej popularności, wtedy Apple był nadal kojarzony z niszowym systemem. Jeszcze na początku 2011 roku zdawało się, że Objective-C pozostanie niszowy, na równi z Perlem. Nic bardziej mylnego. W 2011 roku Apple zaprezentował kolejny sklep – Mac App Store, sklep z aplikacjami dla Mac OS X i wszystko się zmieniło.

Wg raportu TIOBE w tym roku Obj-C (9,3%) wyprzedził C++ (9,1%) i ma się na dobrej drodze, aby wyprzedzić w popularności Javę, której popularność systematycznie maleje. Sklepy z aplikacjami Apple mają niesamowity potencjał dla młodych developerów. Z dnia na dzień o każdym może usłyszeć cały świat i jeszcze jest miejsce dla wielu aplikacji.

Java jest daleko w przodzie (16%) i młode osoby spokojnie mogą wybrać ten język jako ostoję. Na pewno nie powinniśmy działać impulsywnie. Wystarczy przypomnieć sobie szał sprzed kilku lat z powodu Ruby’iego, który został ostatecznie niszowym językiem (1,76%) i nie dorównał do PHP (5%).

Aktualny raport:   TIOBE Programming Community Index for July 2012