Allegro Tech Talks #39

Kiedy:
30 listopad 2023@18:00 – 20:00
2023-11-30T18:00:00+01:00
2023-11-30T20:00:00+01:00
Gdzie:
Żelazna 51
Warsaw
Poland

Allegro Warsaw Office
ul. Żelazna 51/53, Warszawa

Big Data: o podejściu do pracy z danymi

Bądźcie z nami podczas #39 wydarzenia z serii Allegro Tech Talk, podczas których dzielimy się wiedzą, wzajemnie inspirujemy oraz integrujemy podczas rozmów przy dobrej kawie☕, napojach🥤 i pizzy🍕. Ten meetup odbędzie się w Warszawie, w biurze Allegro.

Tym razem podzielimy się z Wami podejściami, które mogą zmienić… Wasze podejście do pracy z danymi. Do zobaczenia 30 listopada o 18.00!

Temat wydarzenia: Big data – o podejściu do pracy z danymi
🗓Data: 30.11. (czwartek)
⏰Godz: 18:00 – 20:00
🏢Offline: Warszawa (Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53 – budynek Plater, wejście Plater 3 od ul. Żelaznej) – do zapisanych osób prześlemy wszystkie wskazówki dojazdu i podpowiedzi logistyczne

AGENDA
18:00 – 18:10 – Rozpoczęcie
18:10 – 18:45 – Marcin Kuthan – Test Driven Development dla Data Engineers
18:45 – 19:20 – Michał Matak – Data Mesh – overview of evolution
19:20 – Zakończenie & networking

📍Opisy prezentacji:

Marcin Kuthan – Test Driven Development dla Data Engineerów
Dołącz do nas, aby posłuchać świetnej (!) prezentacji na temat świata Test Driven Development (TDD) w Big Data. Odkryj jak zastosować TDD do przyspieszenia Twojej codziennej pracy i do tego, aby praca Data Engineera już nigdy nie polegała głównie na czekaniu na wdrożenia.

Razem z Marcinem prześledzimy proces budowy przetwarzania, które liczy statystyki punktów poboru opłat na autostradzie. Zaczniemy od testów, które nie przechodzą, a następnie będziemy iteracyjnie kodować i testować aż uzyskamy działające przetwarzanie.

Michał Matak – Data Mesh – overview of evolution
Data Mesh został wprowadzony przez Zhamaka Dehghaniego w artykule na blogu Martina Fowlera w 2019 roku. Opisano go, jako kolejny duży krok w świecie architektury danych, podobny do migracji z architektury monolitycznej do architektury mikroserwisowej. Jak ewoluowała ta koncepcja? Czy są jakieś sukcesy na tym polu?

W tej prezentacji Michał odpowie na te pytania, podsumowując wysiłki i doświadczenia osób, które próbowały wdrożyć to rozwiązanie na całym świecie.

📍W spotkaniu udział wezmą:

Marcin Kuthan – Data / Software Engineer odpowiedzialny za platformę do zbierania i analizowania zachowań klientów Allegro. Dbam o to aby kilka miliardów zdarzeń analitycznych z aplikacji Allegro każdego dnia znalazło się na Kafce, Pubsub i BigQuery nie później niż minutę od ich emisji.

Jestem szczególnie zafascynowany unifikacją przetwarzań batch i realtime, bo wiem że przy odrobinie wysiłku da się połączyć oba światy. Obecnie badam możliwości realizacji tej wizji za pomocą bibliotek Apache Beam i Spotify Scio, gdzie same przetwarzania są uruchamiane na Dataflow w Google Cloud Platform.

Gdy nie pada zbyt mocno możecie mnie spotkać na rowerze w okolicach Warszawy, a gdy aura nie sprzyja to bawię się z synem w modelowanie i drukowanie 3D.

Michał Matak – obecnie pracuje jako Software Engineer przy produkcie Vento w zespole Mamry. Student studiów magisterskich na Politechnice Warszawskiej na specjalizacji Sztuczna Inteligencja, kierunku Informatyka oraz student prawa. W wolnym czasie angażuje się w inicjatywy, które sprawiają, że czas wolny znika.

Do zobaczenia w Warszawie!

https://app.evenea.pl/event/allegro-tech-talk-39/