Toruń JUG #62 – Dużo o Javie i JVMie

Kiedy:
29 marzec 2023@18:00 – 20:00
2023-03-29T18:00:00+02:00
2023-03-29T20:00:00+02:00
Gdzie:
Chopina 12
Torun

UMK
Wydział MiI
ul. Chopina 12, Toruń
(Sala S9 – schodami na drugie piętro)

Po krótkiej feryjnej przerwie, zapraszamy Was na 62. spotkanie naszego Community! Już 29 marca w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18) w sali S9 ugościmy Was oraz naszych szanownych Prelegentów. Tym razem wracamy do korzeni – będzie dużo o Javie i JVMie 😀

Dla przypomnienia… Jak zwykle wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana.

Dzięki Simplito będziecie mogli zobaczyć nagrania z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG), a oprócz tego fanty dla Was przygotowali:

JetBrains -> 4 vouchery na oprogramowanie,
Allegro -> 3 książki
Helion -> ebook
Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Deer Bear Pub 😉

A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:

***

„Project Valhalla – Codes like a class, behaves like an int”

Java jest z nami już od ponad 25 lat. Niektórzy twierdzą, że jest już nieco przestarzała. Tymczasem Java znacząco zmieniła się przez te lata, a w niedalekiej przyszłości pojawi się jeszcze więcej modyfikacji i unowocześnień! W trakcie prezentacji porozmawiamy o jednej z największych i najważniejszych nadchodzących funkcjonalności.
Jednym z najbardziej istotnych problemów Javy jest zarządzanie pamięcią. Mamy “lekkie” typy proste, oraz “ciężkie” klasy i obiekty. Programiści mogą używać typów prostych, ale nie mogą tworzyć swoich. Z drugiej strony, programowanie generyczne jest możliwe w świecie klas, ale już nie typów prostych. Projekt Valhalla próbuje rozwiązać ten problem.
W jaki sposób? Co to właściwie znaczy dla programistów? Co to może znaczyć dla frameworków, takich jak Spring czy Junit? Co się zmieni “pod maską“? W trakcie prezentacji poruszymy wszystkie te zagadnienia!

O prelegencie:

Arkadiusz Sokołowski – Posiada 20 lat praktycznego doświadczenia z Javą i innymi językami JMV-owymi. Lubi rozwiązywać problemy, nie kodować. Aktualnie pracuje jako Team Manager w Allegro oraz wykłada Javę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

***

„JVM Iceberg… we need to go deeper”

Pewnie każdy słyszał o Valhalli czy Loomie, ale:
* czy mówią Wam coś Project Leyden, CRaC, Liliput czy Lanai?
* wiecie, że Java ma standard API dla uczenia maszynowego?
* znacie narzędzia takie jak jKube czy jReleaser?
* wykorzystujecie możliwości, jakie daje uruchomienie pełnego JVM-a na GraalVM za pomocą Truffle?

O tym wszystkim opowiem w formacie “iceberg”, w którym zacznę od ogólnie znanych faktów, a później popłyniemy już tylko głębiej i głębiej…

Obiecuję zerowy poziom wiedzy, którą wykorzystacie następnego dnia w projekcie, ale maksimum zabawy z odkrywania tego, co wydarzyło się w Javie w ciągu roku z kawałkiem.

O prelegencie:

Artur Skowroński – W tym roku stuknęła mu dycha w branży. Tę dekadę spędził przy bardzo różnych projektach – takich, które startowały od zera, jak i grubo starszych od niego. Całe życie walczy o to, żeby nie musieć klepać CRUD’ów… nawet jeśli oznacza to dłubanie w systemach legacy. Po trzech latach fascynującej (bez ironii) przygody w ponad czterdziestoletniej architekturze, aktualnie pracuje w VirtusLab, prowadząc projekt Vived, dzięki któremu powstała platforma z idealnie dobranymi treściami dla developerów. Od ponad dwóch lat, co tydzień publikuje autorskie przeglądy wydarzeń w świecie JVM – [https://vived.io/category/jvm/]

https://www.meetup.com/Torun-JUG/events/292198049/