ToruńJUG #46

Kiedy:
25 styczeń 2023@18:00 – 20:00
2023-01-25T18:00:00+01:00
2023-01-25T20:00:00+01:00
Gdzie:
Chopina 12
Torun

Wydzial Matematyki i Informatyki UMK
ul. Chopina 12/18, Torun
(schodami na drugie piętro, długim korytarzem w prawo, drzwi do sali S9 są na końcu korytarza, tuż przed zakrętem w lewo do nowej części budynku)

Witamy Was w Nowym Roku i zapraszamy na 61. spotkanie naszego Community! Już 25 stycznia w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18) w sali S9 ugościmy Was oraz naszych szanownych Prelegentów – tym razem odwiedza nas Gdańsk oraz Bydgoszcz i znowu są to znakomici przedstawiciele lokalnych JUGów 😉

Dla przypomnienia… Jak zwykle wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana.

Dzięki Simplito (https://simplito.com) będziecie mogli zobaczyć nagrania z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG), a oprócz tego fanty dla Was przygotowali:

JetBrains -> 4 x licencja,
AIS.PL -> 3 książki
Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Deer Bear Pub 😉

A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:

***

„Dodać wyszukiwarkę? Żaden problem, prawda?”

Wyszukiwanie w produkcie często postrzegane jest jak każda inna backendowa usługa, a sam silnik traktowany jako po prostu kolejne rozwiązanie NoSQL. Prawda jest inna. Dostarczenie funkcjonalności trafnej wyszukiwarki to złożone zadanie, którego wyzwania rozwiązuje się na wielu poziomach organizacji. Już na samym starcie problematyczna staje się analiza tekstu – nasze dane tekstowe nie są ustrukturyzowane, a różne języki musimy analizować w różny sposób (sporo języków nie posiada spacji, pozwalającej łatwo oddzielić od siebie słowa), do tego dochodzi całe morze synonimów i skrótów, a to wszystko – zanim na dobre zaczniemy się bawić z trafnością.

Właśnie ta trafność to rdzeń naszego wyzwania.
Co pokazać użytkownikowi, gdy wpisuje “wędkowanie”?
Które ze słów w zapytaniu, jest ważniejsze od pozostałych?
Jeśli mamy dwa dokumenty, które pasują równie dobrze, który jest istotniejszy dla użytkownika?
O co właściwie chodziło w zapytaniu “etwajk”??

W trakcie prezentacji pokażę mały skrawek pracy search engineera. Przejdziemy szybką ścieżką od bezużytecznego zapytania SQL do czegoś, co zaczyna przynosić wartość użytkownikowi. Obraz ten będzie daleki od skończonego, ale praca przy trafności nigdy się nie kończy.

O prelegencie:

Zbyszko Papierski – Inżynier, który zabawił w zawodzie jakieś 15 lat, spędzając ponad połowę tego, próbując zrozumieć o co w searchu chodzi (prace trwają). Aktualnie Lead zespołów Search Systems w Brainly, zajmujący się po godzinach pracą w kapitule Trójmiejskiego JUGa. Jest fanbojem DDD.

***

„Wprowadzenie do Helm’a”

Aplikacja w Kubernetes jest odwzorowywana przez kilkanaście różnych obiektów, zapisanych jako pliki YAML.

Helm jest narzędziem, dzięki któremu możemy dostarczyć wszystkie te pliki w jednej paczce.
Dodatkową zaletą Helm’a jest możliwość używania szablonów (template), dzięki czemu aplikację możemy instalować w różnej konfiguracji.
Podczas spotkania opowiem czym jest Helm i jak go używać.

O prelegencie:

Krzysztof Dziankowski – Inżynier oprogramowania pracujący od 15+ lat w bydgoskim oddziale firmy Nokia. Doświadczenie programistyczne zdobył pracując przez 10 lat z Javą. Od 5+ lat zmierza w kierunku DevOps skupiając się na Kubernetes, Security i na architekturze. Prezentuje krytyczny styl myślenia. Uważa, że kod powinien być ładny. Współorganizator Bydgoszcz Java User Group.

https://www.meetup.com/Torun-JUG/events/290974322/