ToruńJUG #59

Kiedy:
26 luty 2020@18:00 – 20:00
2020-02-26T18:00:00+01:00
2020-02-26T20:00:00+01:00
Gdzie:
Chopina 12
Torun

Wydzial Matematyki i Informatyki UMK
ul. Chopina 12/18, Torun
(schodami na drugie piętro, długim korytarzem w prawo, drzwi do sali S9 są na końcu korytarza, tuż przed zakrętem w lewo do nowej części budynku)

Zapraszamy na 59. spotkanie Toruń Java User Group, które odbędzie się w środę 26 lutego w godzinach 18:00-20:00 na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18), w sali S9.

Jak zawsze wstęp jest wolny, obecność na wcześniejszych spotkaniach nie jest wymagana. Zachęcamy Was do kliknięcia w RSVP i podania maila – osoby, które zapiszą się i przybędą na to spotkanie będą miały szansę na zdobycie jednego z kilku upominków:

– 2x licencja na dowolny produkt od JetBrains (https://www.jetbrains.com/)
– 2x ebook od wydawnictwa Manning (https://www.manning.com)

Dzięki Simplito (https://simplito.com) będziecie mogli zobaczyć nagranie z tego spotkania na naszym kanale YT (https://www.youtube.com/TorunJUG)

Jak zwykle, już po wszystkim, zapraszamy Was tradycyjnie na małe after party do Parter – Whisky Vodka Cocktail Bar (gdzie wspomogą nas nasi Partnerzy spotkania 🙂 )

A teraz trochę o naszych Prelegentach i ich prelekcjach:

***

„Co maszyna miała na myśli?”

Czego właściwie oczekuje klient płacąc za model predykcyjny? Nie wystarczy sama implementacja, trenowanie i opakowanie go w narzędzie. Często klient chce wiedzieć dlaczego model dał konkretne wskazanie. Chciałby, żeby algorytm tak bardziej „po ludzku” mógł wyjaśnić wynik swojego działania. Na przykładzie projektu, w którym klasyfikowaliśmy dokumenty w oparciu o NLP (natural language processing), opowiem jak istotna jest możliwość wyjaśnienia wskazań algorytmów uczenia maszynowego.
Opowiem o tym jak wyjaśniać predykcje w sposób niezależny od modelu na przykładzie algorytm LIME i w jakim stopniu można temu wyjaśnieniu ufać.

O prelegentce:

Maria Knorps – pracuje jako senior data scientist i tworzy aplikacje wspomagające decyzje biznesowe oparte na analizie i modelowaniu danych. Łączy doświadczenie naukowe (numeryczna mechanika płynów i modelowanie matematyczne) z branżą IT. Jest miłośniczką prostych rozwiązań i czystego kodu, co zaprowadziło ją na drogę programowania funkcyjnego.

***

„Za dużo pieniędzy, za dużo programistów, za mało kultury”

Krótka opowieść o chłopaku, który przespał liceum, przypadkiem został programistą i wciąż próbuje zrozumieć co Ci ludzie przy komputerach robią. Przejdę przez moją ścieżkę od zera do bohatera. Opowiem jak psychologia i ekonomia pomagają mi w zbudowaniu „sensownego” obrazu branży IT. Podzielę się paroma uwagami na temat odpowiedzialności społecznej, lub jej braku. Mam nadzieję, że wszyscy wyjdziemy z tej prezentacji trochę mniej głupi, choć wiem co mówią o nadziei.

O prelegencie:

Andrzej Fricze – w dwóch słowach: wkurzony człowiek. Jestem samozwańczym programistą JavaScript/Clojure. Organizuję eventy. Lubię gadać i podnosić ciężary. Moja święta trójca to Alan Kay, Rich Hickey i Bret Victor.

https://www.meetup.com/Torun-JUG/events/268786600/