UP #51 – DevOpsi na Canarach

Kiedy:
20 październik 2021@17:00 – 19:00
2021-10-20T17:00:00+02:00
2021-10-20T19:00:00+02:00

Uszanowanko Programowanko

Kurz po jubileuszu powoli opada, pora więc na kolejnych pięćdziesiąt Uszanowanek, czyż nie? Na dobry początek, mimo jesiennego nastroju, zapraszamy Was na “Canary”, a całość październikowego eventu poświęcamy tematyce DevOps. Damian Tykałowski opowie o tym, czym tak naprawdę jest deployment, jak korzystać z Circut Breakera i jak w praktyce wygląda Canary Analysis. Piotr Górni natomiast skupi się na tematyce infrastruktury. Na czym polega IaC? Jakie są największe zalety wykorzystania tego podejścia? Zaawansowane zagadnienia, dużo analiz, ale również czas na Wasze pytania – tak w skrócie będzie wyglądało 51. Uszanowanko.

✍️ Darmowe zapisy: https://hubs.la/H0YCh7r0

Damian Tykałowski – DevOps Engineer
Kubernetes (Canary) Deployments

Czym tak naprawdę jest deployment, co może pójść nie tak i w jaki sposób możemy się przed tym zabezpieczyć, korzystając z Kubernetesa i jego ekosystemu. Zaczniemy od tego, jakie są rodzaje deploymentów, po czym wspomnimy dlaczego należy uważac z healthcheckami. Czym jest Circuit Breaker i jak może nam pomóc? Jak wygląda Canary Analysis w praktyce? Odpowiedzi na te wszystkie pytania z pewnością sprawią, że przycisk “Deploy To Production” przestanie być taki straszny.

***

Piotr Górni – DevOps Engineer
“Dziesięć serwerów poproszę!“, czyli co może Ci zaoferować definiowanie infrastruktury jako kodu (IaC)

Niezależnie od tego, czy jesteście developerami, sysadminami, czy też DevOps Engineers – prawie na pewno mieliście doświadczenie z webowymi panelami dostawców usług infrastrukturalnych takich jak AWS, GCP czy też OVH. Z poziomu tych paneli da się “wyklikać” wszystko, czego potrzeba, ale… czy aby na pewno tędy droga? Środowiskiem bardziej naturalnym dla każdego inżyniera jest wszakże edytor tekstu (czy też IDE) oraz różnorakie polecenia wydawane komputerowi w formie skryptów. Czemu by więc z tego nie skorzystać? Jeśli od klikania bez możliwości pomyłki boli Was ręka, zainwestuj w podkładkę pod mysz… ale przede wszystkim wpadnij na prelekcję Piotra, na której to opowie o założeniach podejścia IaC, jego zaletach oraz przedstawi najpopularniejsze narzędzia.

Brzmi ciekawie? Dołączcie do nas! Wystarczy, że wypełnicie krótki formularz rejestracyjny na tej stronie: https://hubs.la/H0YCh7r0