WJUG #238 – Flash talks – Testy, metryki i UX

Kiedy:
16 październik 2018@18:00 – 20:00
2018-10-16T18:00:00+02:00
2018-10-16T20:00:00+02:00
Gdzie:
Stefana Banacha 2
02-097 Warsaw
Poland

Wydzial MIMUW (sala 3180)
Banacha 2, Warsaw

Serdecznie zapraszamy na 238. spotkanie Warszawa JUG, które odbędzie się 16 października o godzinie 18:15 w sali 3180 (2. piętro) Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Banacha 2

1. Property based testing in Spock – Dominik Przybysz

Czym jest property based testing? Do czego jest on nam potrzebny? Jak skorzystać z niego w testach pisanych w Spocku? Na te i inne pytania odpowiem podczas mojej prezentacji.

O prelegencie:
Większość zawodowego życia spędził pisząc w językach na JVMa, ale zdarzało mu się oskryptowywać różne rzeczy w pythonie lub shellu. Aktualnie developer w TouKu, committer Apache Aries oraz kontrybutor kilku opensource’owych projektów. Uwielbia testowanie (szczególnie z pomocą Spocka) oraz wszelką automatyzację w procesie wytwarzania oprogramowania. Stara się dbać o czystość kodu (własnego i cudzego) poprzez częste code review.

2. RED metrics for a REST service with Prometheus and AlertManager – Wojciech Barczynski

Zaprezentuje jak zaimplementować metryki według metodologi RED (Rate-Error-Duration) dla prostej aplikacji typu REST. Wykorzystamy Prometheusa do kolekcji metryk oraz AlertManagera do wysyłania alertów na podstawie metryk RED. Dobre metryki są kluczowe dla każdego oprogramowania w produkcji, a szczególnie istotne dla mikroserwisów, które są trudniejsze w utrzymaniu niż aplikacje monolityczne.

O prelegencie:
Leader teamu deweloperskiego w SMACC, wiodącym startup FinTech w Niemczech. Wcześniej jako system inżynier w LykeHQ, 1 z 10 najpopularniejszych platform fashion ecommerce w Indonezji, przeprowadzał transformację całej platformy na mikro serwisy i Kubernetes, wprowadzał kulturę DevOps oraz najlepsze praktyki programistyczne.
Pierwsze doświadczenie z dużymi systemami zdobył w Cloud&Heat, nagradzanym za start-upie rozwijającym otwartą ekologiczną chmurę w oparciu o OpenStack, gdzie pomógł firmie zbudować ich pierwsze 20 centrów obliczeniowych. Wcześniej członek zespołu badawczego SAP Research.
Specjalista z zakresu inżynierii oprogramowania dla SAP, kultury DevOps, inżynierii AI oraz budowy platform w chmurze w oparciu o Kubernetes, AWS, Google Cloud Platform, and Azure.

3. Grzechy nas wszystkich wobec UX – Noemi Rozpara

Często o front-endzie myślimy jako o kolejnym modnym frameworku i fikuśnych efektach wizualnych na stronie. Tym razem spojrzymy na witrynę internetową jak na cały system, merytoryczny i atrakcyjny wizualnie, w centrum którego znajduje się użytkownik. Pokażę, dlaczego taka perspektywa jest kluczem do wyróżnienia naszej witryny na tle przesyconego marketingowo rynku.

Odpowiem na pytania:
Jak zakończyć wojnę pomiędzy programistami, grafikami a klientem?
Dlaczego nasz front-end powinien być jak lotnisko?
Po co komu UX?

O prelegencie:
Absolutny ekstrawertyzm i potrzeba gadania nieustannie pakują ją w dziwne przedsięwzięcia. Zaczęło się grafiki, poprzez tworzenie prezentacji, projektowanie interfejsów, gwałtowną naukę PHP (każdy ma przeszłość!), aż do zarządzania małym zespołem. W tej chwili front-end developer. Zdobyte doświadczenie nauczyło ją języków obcych, jakimi posługują się klienci, graficy i backendowcy. Wierzy w holistyczne spojrzenie na projekt jako produkt z bagażem ekonomii i psychologii. Jej marzeniem jest pokazanie na zewnątrz branży IT z ludzkiej strony i interesowanie środowiska IT tematyką user experience i user-centered design.

Ogłoszenia:

WJUG rozpoczał kampanię #call4people, w nadzieji do zachęcenia uczestników do zgłaszania nowych prezentacji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod adresem https://warszawajug.typeform.com/to/L5ydtp . Jeżeli potrzebujecie pomocy lub konsultacji – odezwijcie się do jednego z organizatorów podczas spotkania. Bardzo chętnie wam pomogą.

https://www.meetup.com/Warszawa-JUG/events/255428108/